Strona całkowicie poświęcona zdrowiu

Cytologia

Cytologia

Autorem artykułu jest Mariola Konieczna
Dane statystyczne są zatrważające. Blisko 1/3 kobiet w ciąży, nigdy nie wykonywało badań cytologicznych. Niestety pomimo tego, że badanie cytologiczne jest proste a świadomość społeczna konieczności jego wykonania rośnie z dnia na dzień, nadal mało osób decyduje się ją wykonać.

Cytologia przed czym chroni?
Dzięki cytologii jest możliwość wcześniejszego wykrycia raka szyjki macicy oraz innych chorób dróg rodnych. Dlatego właśnie w przypadku chorób kobiecych profilaktyka jest tak ważna.
Biorąc pod uwagę fakt, że cytologia to zupełnie nieinwazyjne badanie, dziwi fakt, że tak mało kobiet się na nie decyduje. W trakcie badania cytologicznego, pobiera się wymaz specjalna szczoteczką z szyjki macicy. Pobrany materiał umieszczany się na szkiełku mikroskopowym i trafia do laboratorium.
Badanie cytologiczne jest praktycznie bezbolesne a kobieta może odczuć jedynie chwilowy dyskomfort w trakcie pobierania wymazu.
Dzięki cytologii można wykryć stany przed nowotworowe oraz nowotworowe i jest to jedyny sposób na wykrycie tych stanów w tak wczesnym stadium. Dzięki temu jest możliwość szybkiego usunięcia zmian. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym, tak bezinwazyjne wyleczenie raka we wczesnym stadium pozwoli im odpowiednio się rozwijać i nie rezygnować z bycia matką.

Metoda jednowarstwowa
Jest to podobna metoda do wcześniej opisanej, jednak różni się tym, że pobrany wymaz umieszczany jest jeszcze dodatkowo w specjalnej substancji, która ma za zadanie utrwalić materiał, dzięki czemu w analizie może wziąć udział, większa ilość komórek.

Kto powinien wykonać badanie cytologiczne?
Cytologia jest zalecana każdej kobiecie, która ukończyła 25 rok życia. Granica ta była ustalana na podstawie średniego wieku rozpoczęcia współżycia. W związku jednak z tym, że granica ta się obniża, przyjęte jest, ze pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane nie później niż 3 lata po pierwszym stosunku seksualnym.
Standardowo badanie cytologiczne powinno być wykonane raz na rok. Jeśli jednak lekarz zaleca inaczej powinno wykonywać się je częściej. Najczęściej takie rozwiązanie proponowane jest osobom, które są szczególnie zagrożone rakiem szyjki macicy.
Jeśli kobieta przebyła wcześniej infekcję, badanie może być nieczytelne. Pojawić się bowiem mogą domieszki śluzu na wymazie.
Po 30 roku życia, w przypadku wcześniejszych prawidłowych wyników badań można zaprzestać kontrolę cytologiczną. Można natomiast wykonywać profilaktycznie badanie cytologiczne co 2 lub 3 lata.

Cio to jest skala Papanicolau – cytologia grupy zagrożenia.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dla zdrowia każdej kobiety proponujemy preparaty firmy calivita. Są to roślinne preparaty pozwalające cieszyć się na nowo życiem. Dla kobiet w okresie menopauzy polecamy szczególnie produkt Menopausal formula.

Dodaj komentarz